این وب سایت دارای مطالبی در مورد دخانیات و ادوات وابسته می باشد و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بازدیدکننده باید بالای 18 سال باشند

ده سال قهوه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

ده سال قهوه، قسمت اول
کافی شاپ!، این لغت تازه ای است و معنای آن به تازگی دچار تحولات تازه ای شده است. پانزده سال پیش وقتی از قهوه صحبت می کردی فقط  چند جای مشخص در تهران بودند که قهوه می فروختند.

و اکثرمخاطبان آنها هم معمولا ارامنه بودند که آنها هم قهو ترک مصرف می کردند.قهوه اسپرسو و مشتقات آن هنوز پایشان به بازار ایران باز نشده بود و دستگاه های قهوه ساز برقی معدودی در بازار وجود داشتند. حتی در اروپا و آمریکا هم فرهنگ قهوه به مانند امروز جا نیفتاده بود. کافی شاپ ها هم صرفا محلی برای قرارهای کاری یا دونفره بودند که همه چی سفارش میدادند بجز قهوه! به باریستاهای الان هم کافی من می گفتند و بنده خدا کافی من هم همه چیز درست می کرد، بعضی وقت ها هم قهوه.
تعجب نکنید، اوضاع در حال حاضر چندان هم بهتر نیست. خیلی از کافی شاپ های دور و برما در روز بیشتر اسموتی و پیتزا می فروشند! اگر کیک های خوبی داشته باشند، معمولا قهوه بیشتری هم می فروشند ولی تعداد آنها اندک است.
پانزده سال پیش کمتر جایی برای آموزش کافی شاپ وجود داشت، از تلوزیون برنامه آموزش کافی شاپ و تهیه دسرآقای زعفری (ایران شف . . .)پخش می شد و از آشپزی برنامه های آقای گلریز (به خانه بر می گردیم).

اسپرسو! برای هر کسی آشنا نبود و دسترسی به منابع خارجی هم به مقالات تخصصی (چه ایرانی و چه خارجی) ختم می شد. البته اینترنت تازه پا به خانه های ما گذاشته بود (قبلا در ایران اینترانت بود که البته اصلا با محیط امروزی و پیشرفته اینترنت قابل قیاس نیست) و مطالب و سایت های ایرانی تازه داشتند متولد می شدند. وبلاگها پیشرو بودند و طرفداران خود را داشتند.

قهوه برای ایرانیان امروز چیز تازه ای است. این حقیقت را به جرات می توان گفت که طعم قهوه برای بسیاری از ایرانیان چیز تازه ای به حساب می آید. هنوز فرق قهوه فوری (نسکافه) با قهوه زیاد جا نیفتاده است و در این راه اطلاع رسانی می تواند کمک زیادی به مصرف کننده ایرانی بدهد. در هر صورت تمایل مردم به استفاده از قهوه در حال افزایش است و چقدر خوب می شد که افزایش مصرف قهوه همراه با افزایش میزان آگاهی جمعی مصرف کننده می شد.

بسیاری از فروشندگان قهوه، محصول خود را با نام قهوه کلمبیا، کاستاریکا، جاوه یا چند جای عجیب و غریب دیگر می ف روشند. امکان ورود چنین دانه هایی بعید است، حداقل به صورت دانه سبز. البته ممکن است دانه های بسته بندی شده خارجی به ندرت یافت شود که حاصل مزارع فوق الذکر باشد ولی فروش دانه رست شده محصول داخل آنهم با عناوین بالا فقط انحراف فکر مصرف کننده است و سود بیشتر در جیب فروشنده.

در هر صورت آن موقع کافی شاپ ها کمتر قهوه رست داخل مصرف می کردند. لاواتزا، درکف، جیموکا و چند نام دیگر برای کافی شاپ ها آشنا بودند و هر کدام یکی را استفاده می کردند. البته کافی شاپ هایی هم با کیفیت و تجربه زیاد بودند که واقعا قهوه تازه و خوب به مشتری ارائه می کردند و قهوه دانه را همان موقع آسیاب کرده و قهوه را برای مشتری سرو می کردند ولی بعضا آنها هم از نوع و کیفیت و طعم قهوه زیاد سر در نمی آوردند.

واقعیت این است که در رژیم غذایی ایرانیان زیاد خوری باب است. مثلا فلان ساندویچ یک متری است، فلانی کباب یک متری سرو می کند، فلان رستوران هر پرس غذا را فلان مقدار بیشتر تحویل می دهد و.. . خوب در این موقعیت نوشیدن یک لیوان با دونات در روز کمی برای ایرانیان کوچک به نظر می آید. هنور هم در سفره ایرانیان غذا چرب جایگاه و ارزش خود را دارد و توجه به زیان های آن چندان مورد توجه نیست.

در دورانی که جهان با کمبود ها روبرو است و ترجیح می دهد کالای سالم و خوب مصرف کند متاسفانه مصرف زیاد ایرانی ها بیشتر جلوه گر است. به نظر من یک پرس غذا باید به اندازه یک پرس برای یک فرد بالغ باشد و اگر بیشتر شد این یک جاذبه نیست. یک روز به سوپر مارکت مرجعه کردم و می خواستم چسب مایع بخرم، فروشنده یک چسب بزرگ روی میز گذاشت. من گفتم کوچکترش را ندارید؟ گفت این چسب بیشتری داره (البته با ناراحتی)، خوب چرا باید بیش از نیاز خرید و بقیه کالا را دور ریخت؟

از بحث قهوه جدا شدیم، خوب در جامعه ای هنوز کافی شاپ ها کمتر قهوه سرو می کنند (از اسموتی) این همه شور و هیجان و تبلیغ برای فلان مسابقات باریستا به چه درد مصرف کننده ایرانی می خورد. وقتی هنوز بعضی از فروشندگان  آگاهی جامعی از کالای در حال فروش و روش استفاده از آن را ندارند بهتر نیست کمی کار فرهنگی انجام شود تا فقط کسب سود ضمیمه کار نشود.

روزی به یکی از مغازه داران گفتم چرا قهوه را به این قیمت می فروشید؟ گفت آخر در این منطقه اگر کمتر بگویم کسی نمی خرد!! یعنی اگر واقعیت را بگویی مشتری بدش می آید؟ گفت بله اینجا دوست دارند کالای گران بخرند! یعنی این می شود سرقفلی! ببخشید این مقاله سرلوحه نشود همه جا را بگردیم و ایراد بگیریم، بهتر است از خودمان شروع کنیم و کالای خوب را به قیمت خوب و کالای بد را به قیمت بد بفروشیم. اگر کالای بدی را به نام خوب خریدیم حتما به فروشنده بگوییم.

بیش از گفتن باید شنید (سعدی شیرازی . . .). فروشنده قبل از فروش کالا باید در استفاده از آن کالا تبحر داشته باشد تا بتواند خریدار را راهنمایی کند، وقتی بعضی از فروشندگان چیزی در مورد کالایشان نمی دانند تبلیغ آن فقط غیر عادی به نظر می رسد. برگزاری همایش و کنفرانس و مسابقه و . . . باید با دقت انجام شود. چطور می شود گروهی که خود اطلاعی از کالایی ندارد نمایشگاه و اجلاس برگزار کند و روشن است که هدف چیز چندان شفافی نیست.

بار گران بر عهده خریدار است، خریدار در صورتی که قبل از خرید محصولی تحقیق کند حتما از آگاهی بیشتری هم برخوردار خواهد بود. در آن زمان حتما قدرت تمیز بیشتری نسبت به یک کالای خاص خواهد داشت. منابع موجود در اینترنت فراتر از تصور ماست، چه ایرانی و چه خارجی حتما با ترجمه گوگل هم میتوان تخصصی ترین مقالات را برسی کرد.

سیگار و قهوه، متاسفانه فرهنگ سیگار و قهوه بد جوری در کافی شاپ ها نمایان است. صاحبان کافی شاپ ها میترسند سیگار را ممنوع کنند مبادا فروششان کم شود و از طرفی طبق قوانین جدید بهداشتی (که در همه دنیا در حال اجراست) استعمال دخانیات در اماکن عمومی ممنوع است، نظارت و اجرای آن هم قانونا به عهده اداره اماکن میباشد (بیشتر بدانید . . ).

در بسیاری از کشورهای پیشرفته حتی شما در پیاده رو هم مجاز به استعمال سیگار نیستید. در ضمن تجمع افراد در اماکن بسته و استعمال دخانیات بجز ضرر برای مصرف کنند سایر مخاطبان مانند بانوان و کودکان را نیز آزار می دهد. اکثرا موقع جمع کردن میز ها زیر سیگاری کاملا پر شده است، یعنی ممکن است شخصی در کافی شاپ بیش از چند نخ سیگار استعمال کند و اگر چند نفر سر آن میز باشند، حالا شما حساب محوطه آلوده، فراری شدن سایر مشتریان و استرس صاحب تجارت را بکنید. بسیاری از مشتریان کافی شاپ ها، آنجا را با مکانی برای استعمال سیگار اشتباه گرفته اند و به اشتباه هم اسم خود را قهوه خور گذاشته اند.

هنوز اول راهیم و من اطمینان دارم مصرف کننده ایرانی طالب دانستن بیشتر است.

این مقاله ادامه خواهد داشت . . .

منبع : کافه آرتین

 

لینک های مفید:

فندک زیپو

فروش پیپ

فروش توتون

قهوه جوش

انجمن قهوه

 

خواندن 5475 دفعه