این وب سایت دارای مطالبی در مورد دخانیات و ادوات وابسته می باشد و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بازدیدکننده باید بالای 18 سال باشند

روبوستا یا عربیکا !!

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

⁣1- ابتدا در نوع و شکل دانها: دانه های روبستا بیشتر دایره وار و بزرگتر درحالی که دان های عربیکا بیشتر بیضی وار و کوچکتر هستند.


2- نکته دیگر در مورد محل کشت این دان ها است : دان های ممتاز عربیکا به طور معمول در ارتفاعات بسیار بالا و کوهستانی معمولا کشت می شوند در حالی که دان های روبوستا در مناطق کم ارتفاع و کوه پایه ای کشت می شوند.(برخی بر این باور هستند که همین نکته برتری است برای عربیکا نسبت به روبوستا از آن جایی که در این ارتفاعات بلند روزهای گرم و شب های بسیار سرد خود عاملی است تا دان ها به کندی و آهستگی رشد کنند، همین امر بیشتر به رشد بهتر دان ها کمک می کند، و به رسیدگی و جا افتادگی دان ها کمک می کند.)

3- یکی از مهمترین نکات که شاید برای بسیاری از قهوه دوستان بسیار مهم باشد، میزان کافیین موجود در این دو نوع دان باشد، در دان روبوستا به طور میانگین ۲تا ۲٫۵ % درصد حجم دان را کافیین تشکیل می دهد که در مورد دان های عربیکا این میزان حدود ۱تا۱٫۵ % می باشد. بنابرین برای آن دسته از افرادی که کافیین برای نوشیدنی قهوه آنها مهم است می توانند تصمیم درست تری را داشته باشند، که کدام دان مناسب نوشیدنی آنها می باشد.

4- یکی از جالبترین نکات این است که، همین کافیین زیاد در دان های روبستا باعث می شود تا در کشت زار ها برای نگه داری این گیاهان از آفت کش های کمتری نسبت به آن چه در مقایسه با عربیکا بهره می گیرند، استفاده شود، چون همین کافیین زیاد به گونه ای نقش ماده دفاعی شیمیایی برای راندن حشرات موذی را بر عهده می گرد و حشرات کمتر به این کشتزار های روبوستا حمله ور می شوند.

5- به خاطر همین کافیین بالا نوشیدنی تهیه شده از روبوستا خالص در مقایسه با عربیکا تلخی بیشتری را دارد، در برخی موارد حتی اگر کیفیت دان روبستا پایین باشد باعث می شود تا ته مزه تلخ بدی نیز احساس شود.

6- این را بابد اشاره کرد که کشت دان روبستا در مقایسه با دان عربیکا به مراتب هزینه کمتری را در بر دارد. شاید یکی از دلایل استفاده کمتر آفت کش های گوناگون باشد).

7- به هر روی به دلیل باور بخش زیادی از قهوه دوستان (چه به درست چه نادرست)، و این که دان های عربیکا خوش طمع تر و خوش عطر تر هستند، تقریبا ۷۲% قهوه تولیدی در جهان عربیکا است و مابقی روبستا می باشد.

خواندن 6350 دفعه