این وب سایت دارای مطالبی در مورد دخانیات و ادوات وابسته می باشد و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بازدیدکننده باید بالای 18 سال باشند

عاج سیاه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

گران‌ترین قهوه دنیا قهوه «عاج سیاه» است که در تایلند و با کمک فیل‌ها تولید می‌شود. دستگاه گوارش فیل، پروتئین این قهوه را از بین می‌برد و به آن طعمی خاص و منحصر به فرد می‌دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از «فرارو»، بی‌بی‌سی گزارش داد: این قهوه را فقط یک شرکت تولید می‌کند و عرضه آن بسیار محدود است. این قهوه حدود یک سال و نیم است که به بازار عرضه شده و هر کیلوی آن ۱۱۰۰ دلار قیمت دارد و در هتل‌های لوکس فنجانی 50 دلار به فروش می‌رود.

این قهوه در شمال تایلند تولید می‌شود؛ در مثلث طلایی و در جایی که فیل‌های سرگردان را پناه می‌دهند. این مثلث طلایی همان منطقه‌ای است که دومین تولیدکننده تریاک و هروئین دنیاست. 20 فیلی که در «بنیاد فیل آسیایی مثلث طلایی» زندگی می‌کنند مسئول تولید این قهوه گران‌بها هستند.

برای تولید قهوه عاج سیاه، از قهوه عربی تایلند که در ارتفاع بالای ۱۵۰۰ متر می‌روید استفاده می‌شود. میوه این گیاهان قهوه را زنان محلی جمع‌آوری می‌کنند. فیل‌ها میوه قهوه را می‌خورند. میوه‌ها در طی ۱۵ تا ۷۰ ساعت از دستگاه گوارش فیل عبور می‌کنند و میوه‌هایی که سالم مانده‌اند دفع می‌شوند.

کار یافتن این دانه‌ها به عهده همسران فیل‌بانان است. آنها میوه‌های سالم قهوه را در مدفوع فیل پیدا می‌کنند. پس از شست‌وشوی مفصل، دانه‌ها از درون میوه بیرون آورده و برای بو دادن به بانکوک فرستاده می‌شوند.

برای تولید یک کیلو قهوه عاج سیاه به 33 کیلو قهوه خام نیاز است چون بسیاری از میوه‌های قهوه را فیل‌ها جویده یا در دستگاه گوارش هضم کرده‌اند و بسیاری از میوه‌ها تخمیر می‌شوند. علاوه بر این تمام میوه‌های سالم نیز پیدا نمی‌شوند چون مدفوع فیل‌ها در میان درختان و گیاهان گم می‌شود.

بنابراین تولید این محصول که به گفته شرکت تولیدکننده «نادرترین و گران‌ترین» قهوه دنیاست به فعالیت فیل‌ها و البته زنان فیل‌بانان بستگی دارد.

اما حسن این کار چیست؟ تلخی قهوه به دلیل پروتئین آن است و اسید معده فیل این پروتئین را از بین می‌برد. آمیزش میوه‌های قهوه با دیگر محتویات معده فیل و عمل تخمیری که در دستگاه گوارش گیاه‌خواران اتفاق می‌افتد باعث طعم ملایم و به‌خصوص این قهوه می‌شود. بنابراین محصول، قهوه‌ای ملایم است که تلخی معمول را ندارد.

سر فیل‌ها هم از این نمد بی‌کلاه نمی‌ماند و هشت درصد درآمد قهوه صرف رسیدگی به این فیل‌های حفاظت‌شده می‌شود. نگهداری از فیل‌ها ماهی هزار دلار خرج دارد و این پروژه به اینکه این فیل‌ها زیستگاهی داشته و از خطر در امان باشند، کمک کرده است.

به نظر نمی‌رسد که قهوه در غذای طبیعی فیل‌ها جایی داشته باشد اما در فصل خشکسالی، فیل‌های آسیایی سراغ گیاه قهوه می‌روند. برای اطمینان از اینکه قهوه برای فیل‌ها مضر نیست یا باعث اعتیاد آنها نمی‌شود، متخصصان آزمایش‌هایی را در کانادا انجام داده‌اند که نشان می‌داد با خوردن میوه خام قهوه (raw coffee cherries) کافئین وارد خون فیل‌ها نمی‌شود.

در حال حاضر دسترسی به این قهوه کار راحتی نیست و فقط ثروتمندانی در چهار کشور دنیا در چند هتل لوکس می‌توانند فنجانی از این قهوه را بنوشند؛ در پنج هتل در مالدیو، 13 هتل در تایلند، دو هتل در ماکائو و یک هتل در آمریکا.

بلیک دینکین که این پروژه را راه‌اندازی کرده پیش از اینکه قهوه عاج سیاه را در اختیار هتلی قرار دهد، خود به هتل می‌رود تا بر آموزش کارکنان آن برای سرو این قهوه نظارت کند.

در دنیا یک قهوه دیگر به این روش تولید می‌شود؛ لوپی لوواک یا قهوه گربه زباد (civet). این قهوه که تقریبا کیلویی هفتصد دلار قیمت دارد با استفاده از گربه زباد جنگل‌های نخل اندونزی تولید می‌شود.

اما گزارش های زیادی درباره بدرفتاری با این حیوانات وجود دارد و تقریبا نیمی از قهوه‌ای که با این نام به فروش می‌رسد تقلبی است. گربه زباد همان جانوری که ویروس سارز (SARS) از آن به انسان منتقل شد.

منبع : ایسنا

 

لینک های مفید:

فندک زیپو

 پیپ

 توتون

قهوه جوش

انجمن قهوه

 

خواندن 5003 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « معنی کلمه قهوه به فارسی ده سال قهوه »