این وب سایت دارای مطالبی در مورد دخانیات و ادوات وابسته می باشد و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران بازدیدکننده باید بالای 18 سال باشند

نگهداری توتون

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

توتون پیپ با گذشت زمان خراب یا فاسد نمیشود و خواص خودش و کامل حفظ میکنه. برای همین است که مانند داروها یا مواد غذایی؛ روی هیچ بسته از انواع مارک های توتون؛ تاریخ انقضا یا مدت زمان مصرف نوشته نمیشه.

تنها با گذشت زمانی که مدتش به شرایط و محل نگهداری وابسته است خشک میشود .

خشک شدن توتون به منطقه آب و هوایی شهر شما و محل نگه داری توتون بستگی کامل داره. یک بسته توتون باز شده در تهران خیلی زودتر خشک میشه تا اینکه همون بسته رو در شهر لاهیجان یا رشت بازش کنید؛ همینطور باز فرق میکنه بین دو بسته توتون که یکیش رو طاقچه کنار شوفاژ یا نزدیک بخاری قرار داره با اونی که تو کشو یا روی میز در اطاقی با دمای ملایم نگه داری میشه.

علتش اینه که رطوبت در هوای شهری مثل تهران بسیار کمتر از شهر رشت است که گاه در آن، رطوبت هوا به 100% درصد نیز میرسد.

با باز کردن در هر نوع توتون ( بسته پاکتی یا قوطی فلزی ) و باز شدن پلمپ بسته توتون؛ از درز ها و منافذ ریز باقی مانده؛ هوا بداخل بسته ورود و خروج خواهد کرد که در دراز مدت توتون شما را خشک خواهد کرد. هر نوع تلاش برای مسدود کردن این منافذ؛ در بسته بی فایده خواهد بود ( شاید کمی زمان خشک شدن طولانی تر بشه ).

علت اینه که با هر بار استفاده و باز و بسته کردن قوطی؛ هوای داخل قوطی با هوای تازه خارج عوض شده و هر چقدر که شما سعی کنید در بسته توتون را بخوبی ببندید علاوه بر منافذ ریز باقی مانده؛ با جایگزین شدن هوای تازه؛ بمرور زمان سبب خشک شدن توتون خواهد شد.

برای خشک نشدن توتون، تنها راه اینه که یک همیدور توتون (Tobacco Humidors ) تهیه کنید.

همیدور در اشکال مختلف برای نگه داری سیگار برگ و توتون در انواع مختلف کوچک برای استفاده های شخصی تا مدل های تجارتی عظیم مانند همیدورهای بزرگ مغازه های سیگار فروشی و تاباک شاپ ها که اکثرا به کمد های کشویی شباهت دارند تولید و در بازار بفروش میرسد.

این وسیله با ایجاد یک رطوبت دائمی و استاندارد در داخل محفظه نگهداری؛ از خشک شدن توتون یا سیگار جلوگیری میکند.)

توتون خشک نسبت به تر دود بیشتری تولید میکنه و پیپ پایدارتر روشن میمونه فقط دود حاصله کمی خشک تر حس میشه.

هر نوع تلاش مبتدیانه برای بازگرداندن رطوبت به توتون خشک شده نظیر اضافه کردن تکه های میوه - آب - قراردادن در یخچال و.. کاملا اشتباه بوده و به هیچ وجه توصیه نمیشود.

برای درک بهتر به این مثال توجه کنید: رطوبت طبیعی توتون مثل رطوبتی هست که در یک برگ درخت یا گلبرگ یک گل سرخ وجود دارد؛ حال همین گلبرگ را بعد از جدا شدن از گل و خشک شدن در نظر بگیرید که بخواهید با پاشیدن آب آنرا دوباره به حالت تازه و اولش برگردانید!

مسلما کاری بسیار احمقانه و بیهوده ای است و فقط سطح برگ مرطوب خواهد شد چون رطوبت برگ تازه در داخل غشای سلول های گلبرگ بشکل کاملا یکنواخت قرار دارد نه در سطح آن ( به اصطلاح رطوبت در نهاد و جان برگ قرار داره ). اینکار جز پوسیده و فاسد کردن برگ هیچ ثمر دیگری ندارد. توتون هم همین است؛ رطوبتی که بشکل طبیعی در توتون وجود دارد را نمیشود بعد از خشک شدن با اضافه کردن آب به حالت اول برگرداند.

تنها راه باقی مانده بتجربه شخصی خودم اینه که: توتون خشک را به نسبت 2 به 1 یا 3 به 1 با توتون تازه از همان مارک و همان جنس بخوبی مخلوط کنید. اکثر بسته های توتون که برای اولین بار باز میشوند از رطوبت طبیعی خوب و بالایی برخوردارند؛ این مخلوط حس خشکی توتون شما رو از بین میبره.

2 قسمت یا بیشتر از توتون تازه را با 1 قسمت توتون خشک شده مخلوط کنید و مخلوط حاصل و در Humidors مخصوص توتون قرار بدید چون بدون همیدور این مخلوط نیز با گذشت زمان یقینا خشک خواهد شد.

پاسارگاد تاباک در بهترین شرایط توتون رو نگهداری و عرضه می کند.

 

لینک های مفید:

خرید فندک زیپو

ساخت پیپ

خرید توتون

خرید قهوه جوش

انجمن قهوه

خواندن 8443 دفعه